haraj logo
جستجو

خاگینه مغزدار

مواد لازم :
شکر : 1پیمانهآب : 1پیمانههل : 1عددزعفران دمکرده : به میزان لازمتخم مرغ : 4عددآرد سفید : 6ق غماست : 6ق غبکینگ پودر : 1 ق غروغن مایع : 1 ق غوانیل : به میزان لازمگردو : نصف پیمانهپودر دارچین : 1 ق غپودر هل : 1 ق چمغز پسته : نصف پیمانه

به نام خداوند بخشنده مهربان

با سلام و درود خدمت تهاراجدوستان عزیزم و همه هاراجی های محترم و خوش سلیقه

امیدوارم حالتون خوب باشه و حسابی سرحال و قبراق باشید.

امروز در خدمت شما هستم با یه دسر بسیار خوشمزه و عالی

اسم این دسر خاگینه مغزدار است. خاگینه مغز دار یکی از دسر های محلی شهر تبریز است و بسیار پر طرفدار است

این دسر ان قدری خوشمزه است که در اندک زمانی شهره ان به شهر های دیگر ایران نیز رسید و الان جزو دسر های مشهور و محبوب مردم کشور عزیزمان است.

این دسر اغلب در ماه مبارک رمضان برای افطار درست می شود و میتواند دسری زیبا و شیک برای سفره های افطاری تان باشد و به سفره تان روح ببخشد.

این خاگینه بسیار شیرین بوده و تقریبا زود دل را می زند پس سعی کنید این دسر در مقدار کم تهیه کنید تا اسراف نشود.

این خاگینه ترکیب عالی ای برای یک لیوان چای داغ است.

حالا با من همراه باشید تا این دسر خوشمزه رو با هم درست کنیم.


ابتدا شربت خاگینه را اماده می کنیم.

برای تهیه شربت به یک پیمانه شکر و یک پیمانه اب و یک عدد هل نیاز داریم.

حالا یک قابلمه کوچک بر می داریم  اب و شکر را با هم مخلوط می کنیم. قابلمه را روی شعله گاز قرار می دهیم. شعله زیر قابلمه باید زیاد باشد تا اب زود جوش بیاید. وقتی اب به جوش امد شعله زیر ان را کم می کنیم و با چنگال ان ها را مرتبا هم می زنیم تا شکر در اب کاملا حل شود و اثری از دانه های شکر در اب نباشد. حالا زعفران را با یک تکه یخ می گذاریم تا رنگ پس دهد.

وقتی زعفران اماده شد، ان را به همراه یک عدد هل به مایع اضافه می کنیم و هم می زنیم. ان قدر زمان دهید تا مایع بجوشد و کمی از ابش تبخیر شود و غلیظ شود. سپس زیر شعله را خاموش کرده و در کنار بگذرید تا از حرارت بیوفتد و خنک شود.

خاگینه مغزدار


حالا خمیر خاگینه را درست می کنیم. برای تهیه خاگینه به تخم مرغ و ارد سفید و ماست و بکینگ پودر و روغن مایع و وانیل نیاز داریم.

ظرف نسبتا گودی را بردارید و تخم مرغ ها را داخل ان بشکنید. با کمک همزن برقی حدود سه الی پنج دقیقه ان را هم بزنید تا کرم رنگ  کش دار شود. حالا ماست را کم کم به ان اضافه کرده و هم می زنیم. وانیل را به ان اضافه کنید و دوباره هم بزنید. حالا بکینگ پودر را به ارد اضافه کرده و ان ها را الک می کنیم تا هوا بین ذرات ان ها برود. ارد را قاشق قاشق به موادمان اضافه می کنیم و تند تند هم می زنیم تا ارد گلوله گلوله نشود.

خاگینه مغزدار


روی این مواد را بپوشانید و کنار بگذارید تا مواد میانی ان را تهیه کنیم. برای مواد میانی اش گردو را می شکنیم و مغزش را خورد می کنیم. مغز پسته ها را نیز در می اوریم  خوردش می کنیم.

حالا در این مرحله باید تابه ای نچسب بردارید و روغن مایع در ان بریزید تا کف ان کمی چرب شود. تابه را روی حرارت بسیار کم گاز قرار دهید تا تابه گرم شود..

وقتی تابه گرم شد نصف مواد خاگینه ای را که تهیه کرده بودیم را داخل تابه می ریزیم و تابه را به دورانی می چرخانیم تا مواد خاگینه کل ته تابه را بپوشند. در تابه را ببندید تا مواد سفت شود و حالت نیمه پخت داشته باشد. 

خاگینه مغزدار


حالا مواد میانی که اماده کرده بودیم را روی خاگینه نیم پز می پاشیم و بعد رویش پودر دارچین و پودر هل می پاشیم به طوری که کل نان را بپوشاند.

خاگینه مغزدار


حالا مابقی مواد خاگینه را روی مواد میانی بریزید و کمی زمان دهید تا مواد خودش را بگیرد. حالا به کمک دو کفگیر صاف خاگینه را برگردانید و درش را بگذارید تا ان طرف خاگینه هم کاملا بپزد و طلایی شود.

وقتی خاگینه پخت و طلایی رنگ شد ان را داخل ظرف بگذارید و از شربتی که اماده کرده اید رویش بریزید.

نوش جان

خاگینه مغزدار

آخرین آموزش ها
برترین ها