haraj logo
جستجو

خاگینه ماستی

مواد لازم :
تخم مرغ : 2 عددماست : 2 قاشق غذاخوریآرد گندم : 3 قاشق غذا خورینمک : به میزان لازمبکینگ پودر : 2 قاشق چای خوریشکر برای شربت : 1 پیمانهآب برای شربت : 1 پیمانهگلاب : 1 قاشق مربا خوریزعفران دم کرده : ۴ قاشق غذا خوری

با سلام خدمت همراهان همیشگی هاراج امیدوارم حالتون خوب باشه و در عزیزانتون روزگار خوشی را سپر کنید، این بار با آموزش یک نوع دسر خوشمزه و ساده ولی در عین حال شیک و مجلسی خدمت شما دوستان رسیده ام.

خاگینه ماستی، یک نوع دسر بسیار خوشمز  و تردی میباشد که ترکیب اصلی آن ماست و تخم مرغ هست و بعد از قرار گرفتن در شربت مخصوص خودش خیلی زیبا و مجلسی میباشد و برای کسانی که به دلیل شاغل بودن دارای محدویت زمان یا موقعیت دسترسی به مواد اولیه دسرهای پرهزینه را ندارند میتوانند با کمترین مواد اولیه و در مدت زمان کمی دسری خوشمزه فراهم کرده و سفره های خود را رنگین کنند.


برای تهیه خاگینه ماستی ابتدا باید شربت آن را تهیه کنید، چون یکی از نکات تهیه خاگینی ماستی این است که شربت آن باید کاملا سرد و خنک و خاگینه ها هنگامی که درون شربت قرار باید گرم باشند، با این کار خاگینه های شما ترد و خوشمزه میشود و حالت خمیری پیدا نمیکند.

برای تهیه شربت ابتدا زعفران را در ظرف لعابی خوب بسایید سپس یک تکه یخ کوچک بر روی آن قرار دهید همزمان با ذوب شدن یخ هم زعفران رنگ میده و هم عطر آن حفظ میشود، شما با استفاده از این روش میتوانید با کمترین زعفران بیشترین رنگ را داشته باشید.

درون ظرفی یک پیمانه آب و یک پیمانه شکر را بریزید  بروی حرارت ملایم بگذارید و با قاشق به آرامی هم بزنید، تا شکر در آب به طور کامل حل شود، وقتی که آب به جوش آمد و از حالت رقیقی در آمد گلاب و دو قاشق غذا خوری زعفران را اضافه میکنیم و بعد از چند ثانیه شربت را از روی حرارت برمیداریم و می گذاریم کاملا سرد و خنک شود.  

خاگینه ماستی

حواستان باشد شربت نیاید خیلی غلیظ شود چون در این صورت خاگینه ها بخوبی نمیتواند شربت را جذب کنند.


بعد از اینکه شربت شما کاملا سرد شد به سراغ تهیه مایه خاگینه بروید، ابتدا درون ظرفی تخم مرغ ها را بشکنید سپس با هم زن دستی یا برقی آنقدر آنها را هم بزنید که حالت لختی نداشت  و کاملا کف کنند.

سپس ماست را اضافه کنید، برای تهیه خاگینه سعی کنید از ماست شیرین و سفت استفاده کنید. دو قاشق غذا خوری زعفران و مقداری خیلی کمی نمک (نوک قاشق چای خوری) نیز به مواد اضافه کنید و به آرامی کمی هم بزنید.

سپس آرد را را الک کرده و به مایه خود اضاف کرده و به آرامی هم بزنید تا حدی که مایه شما کاملا یکدست شود. شما میتوانید از آرد شیرینی پزی نیز استفاده کنید.

مایه شما نباید نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد و باید حالتی شبیه به کاچی داشته باشد، اگر مایه شما شل بود میتوانید مقداری آرد به آن اضاف کنید و اگر سفت مقداری آب سرد اضافه کنید.


تابه ای را روی حرارت ملایم بگذارید و مقداری روغن درون تابه بریزید در حدی روغن در تابه بریزید که نه خاگینه ها بسوزند و نه اینکه در روغن شناور باشند.

نکته مهم دیگر تهیه خاگینه ماستی این است هنگامی که خاگینه ها را درون تابه میریزید روغ گرم باشد و نه سرد، حواستان باشد روغن خیلی  داغ نشود چون در این صورت خاگینه ها خوب مغز پخت نمیشوند و حالت تردی پیدا نمکنند.

بعد از اینکه روغن گرم شد یک قاشق از مایه خاگینه را بردارید و زیر قاشق را چند بار به لبه ظرف بکشید تا حین جابجایی مایه از قاشق نچکد، سپس نوک قاشق را به طور عمودی به روغن نزدیک کرده و به تابه بچسبانید و کمی منتظر شود مایه قاشق به درون تابه جاری شود و در صورت لزوم نوک قاشق را چند بار در مایه ریخته شده در تابه تکان دهید تا خاگینه شکل دلخواه را بگیرد.

با این کار خاگینه های شما یک شکل و اندازه میشوند، برای هر بار برداشتن مایه، ابتدا مایه درون ظرف را هم بزنید تا مواد ته نشین نشوند.

بعد از اینکه یک طرف خاگینه ها سرخ و طلایی رنگ شد خاگینه ها را به آرامی با قاشق برگردانید تا طرف دیگر آنها نیز کاملا سرخ شود.

بعد از اینکه خاگینه ها سرخ شدن آنها را درون شربت قرار دهید و بگذارید خاگینه ها چند دقیقه درون شربت باقی بمانند تا کاملا شربت جذب خاگینه شود سپس خاگینه را درون ظرفی بچنید و به صورت دلخواه تزیین کنید، نوش جان

خاگینه ماستی

خاگینه ماستی

آخرین آموزش ها
برترین ها