haraj logo
جستجو

حلیم گندم

مواد لازم :
گندم پوست کنده : 300 گرمگوشت گوسفند : 300 گرمنمک فلفل : مقدار کافیدارچین : مقدار کافیروغن مایع : مقدار کافیپیاز : 1 عددسیر : 1 حبهزردچوبه : مقدار کافی

حلیم از غذاهای ایرانی اصیل و  با قدمت زیاد در ایران است که هم از ان در ایام خاص و مراسم مذهبی به عنوان نذری استفاده می شود و هم برای وعده صبحانه خورده می شود و هم در روزهای ماه رمضان هنگام افطار خورده می شود.در ایران و در شهرهای مختلف کشور حلیم به شکلهای گوناگون درست میشود، مثلا برخی شهرها در پختن ان از لوبیا و عدس و نخود و ... نیز علاوه بر گندم و گوشت استفاده می کنند.

حلیم را می توان با گوشت مرغ و یا گوشت قرمز و حتی بدون گوشت نیز تهیه کرد. در این جا طرز تهیه حلیم گندم با گوشت قرمز را برایتان می نویسم.در پخت این غذا باید دقت کرد که غذا باید به ارامی بپزد و همه اجزای ان خوب له شود تا یک حلیم خوشمزه درست شود برخی افراد برای بهتر پوره شدن و له شدن مواد این غذا بعد از پختن ان را با گوشت کوب برقی کاملا له می کنند که اختیاری است.

در مورد سرو این غذا نیز ، برخی افراد به حلیم هنگام خوردن نمک اضافه می کنند و برخی افراد نیز حلیم را با شکر می خورند و برخی نیز بدون افزودن ادویه  ان را سرو می کنند. این مساله به سلیقه و ذائقه افراد مرتبط است.


ابتدا و در شروع کارسراغ ماه اصلی این غذا یعنی گندم می رویم . 300 گرم گندم پوست کنده را ابتدا با اب خوب می شوریم و ان را  ابکش می کنیم و سپس ان را برای یک شبانه روز در اب خیس می کنیم  و چند بار در این مدت اب ان را عوض می کنیم تا نفخ ان کم شود و تا حدی نرم شود. 

حلیم گندم


سپس در این مرحله گندم را ابکش می کنیم و داخل یک قابلمه تقریبا 6 لیوان اب می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز می گذاریم و زیر قابلمه را روشن می کنیم و گندم را به اب درون قابلمه روی گاز اضافه می کنیم . وقتی اب داخل قابلمه جوش امد زیر شعله را ملایم می کنیم . اجازه می دهیم تا گندم خوب بپزد و نرم و له شود. توجه شود تقریبا 4 ساعت برای پختن گندم و نرم شدن ان زمان لازم است.حتما در طول این مدت باید گندم را چندین دفعه هم زد تا ته نگیرد و به کف قابلمه نچسبد.


سپس در این مرحله سرغ پختن گوشت می رویم و داخل یک قابلمه دیگر 2 لیوان اب می ریزیم و ان را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و 1 عدد پیاز را پوست می کنیم و با چاقو ان را چند قاچ می کنیم و همراه 1 حبه سیر پوست کنده و له شده ، ان را داخل قابلمه میاندازیم. سپس 300 گرم گوشت گوسفندی  را با اب می شوریم و ابکش می کنیم و سپس ان را با چاقو به صورت تقریبا ریز ، خرد می کنیم . گوشت خرد شده را داخل قابلمه همراه دارچین و نمک و فلفل و زردچوبه می ریزیم و اجازه می دهیم تا گوشت بپزد و نرم شود. 

حلیم گندم


سپس در این مرحله وقتی گوشت پخت ان را از قابلمه بیرون می اوریم وپیازهای ان را جدا می کنیم و با کمک یک چنگال ان را کاملا ریش ریش می کنیم. سپس وقتی گندم خوب پخت و له شد و حالت پوره ای پیدا کرد،  گوشت ریش ریش شده را همراه با کمی نمک به داخل قابلمه گندم می ریزیم و مواد را خوب هم می زنیم و مخلوط می کنیم.( برای له شدن بهتر گوشت و گندم از گوشت کوب برقی و یا دستی استفاده می کنیم و مواد را خوب له و پوره ای می کنیم تا اجزای ان دیده نشود و زیر دندان حس نشود).


سپس در این مرحله کمی روغن مایع به قابلمه اضافه می کنیم و حرارت گاز را خیلی کم می کنیم و منتظر می شویم تا کمی از اب حلیم بخار شود و حلیم تقریبا سفت شود.سپس وقتی حلیم قوام گرفت زیر گاز را خاموش می کنیم و ان را در ظرف مناسب می ریزیم و روی ان را با دارچین تزیین می کنیم و برای صبحانه میل می کنیم.نوش جان. 

 

حلیم گندم

آخرین آموزش ها
برترین ها