haraj logo
جستجو

باسلوق

مواد لازم :
شکر : 2 پیمانهنشاسته : 1 پیمانهپودر ژلاتین : 2 قاشق چایخوریاب : 3 پیمانهگلاب : 1/2 پیمانهگردو : مقدار کافیپودر نارگیل : مقدار کافیوانیل : نصف قاشق چایخوریروغن مایع : مقدار کافی

باسلوق از شیرینی های قدیمی و سنتی ایران است که بیشتر در ایام ماه رمضان و یا عید نوروز و... سر سفره ها و میزها دیده می شود و این شیرینی خوش ظاهر و خوشمزه و به رنگ های مختلف درست می شود و در واقع سوغات مردم اراک و مراغه است. مواد عمده تشکیل دهنده باسلوق، شکر و نشاسته است و در برخی موارد به ان پودر ژلاتین اضافه می کنند، ضمنا باسلوق را بدون پودر ژلاتین هم می توان درست کرد که اختیاری است.

این شیرینی خوشمزه با اینکه به نظر از لحاظ درست کردن مشکل می اید اما طرز تهیه راحتی دارد و به راحتی اما با صبر و حوصله درست می شود و مقدار نشاسته در تهیه ان نصف شکر است و با اضافه کردن رنگ های خوراکی و زعفران می توان باسلوق رنگی تهیه کرد و ان را در رنگهای مختلف درست کرد. برای مهمانی ها و مجالس می توان این شیرینی را تهیه کرد و ان را استفاده کرد.


ابتدا برای تهیه این شیرینی  سراغ ماده اصلی تشکیل دهنده ان یعنی نشاسته می رویم، 1 پیمانه پودر نشاسته را در یک پیمانه اب سرد حل می کنیم و خوب ان را با قاشق هم می زنیم تا نشاسته در اب خوب حل شود و گلوله نشود و تقریبا 10 دقیقه نشاسته را در اب قرار می دهیم (حتما نشاسته باید در اب سرد حل شود).


سپس در این مرحله، داخل یک قابلمه 1 پیمانه اب می ریزیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و سپس 2 پیمانه شکر را در قابلمه می ریزیم و شکر را هم می زنیم تا در اب حل شود. سپس وقتی شکر در اب حل شد مخلوط اب و نشاسته حل شده در اب  در مرحله قبل را به قابلمه شکر اضافه می کنیم و ان را مدام هم می زنیم تا مواد ما ته نگیرد و نشاسته گلوله نشود و مایع یکنواختی به دست اید و این مرحله نیاز به سرعت در هم زدن دارد.

باسلوق


سپس در این مرحله، روی کتری یک ظرف نشکن قرار می دهیم و پودر ژلاتین را همراه با کمی اب در ان می ریزیم تا پودر ژلاتین به روش بن ماری حل شود. این پودر کمک می کند باسلوق ما زودتر اماده شود و برای کسانی که دفعه اول باسلوق تهیه می کنند کمک می کند.

باسلوق


سپس در این مرحله، پودر ژلاتین حل شده در اب را به قابلمه نشاسته و شکر اضافه می کنیم و ان را خوب مخلوط می کنیم و هم می زنیم در حدود نیم ساعت روی شعله ملایم گاز مواد را هم می زنیم تا غلظتی مناسب پیدا کند.


سپس در این مرحله،  نصف قاشق چایخوری وانیل و گلاب را به مواد اضافه می کنیم و مجددا مواد را هم می زنیم  و منتظر می شویم تا روی گاز مواد ما  غلیظ شود. چون با ریختن گلاب مواد ما ممکن است رقیق شود.

باسلوق


سپس در این مرحله، برای جدا شدن باسلوق از ظرف به قابلمه حاوی نشاسته و شکر، مقداری روغن مایع ( یا کره ) اضافه می کنیم  تا مواد ما به راحتی از قابلمه جدا شود.


سپس در این مرحله، در یک ظرف مقداری پودر نارگیل می ریزیم و از باسلوق اماده شده  که گرم هست به اندازه یک قاشق برمی داریم و ان را در پودر نارگیل می غلتانیم و در وسط ان  نصف گردو قرار می دهیم  و یا در کف یک ظرف مناسب یک کیسه فریزر می گذاریم روی نایلون را پودر نارگیل می ریزیم و روی نارگیل مغز گردو ها را می گذاریم و سپس مواد تهیه شده را در ظرف روی گردوها می ریزیم و ان را در یخچال می گذاریم تا خنک شود و سپس ان را با چاقوی نیز به شکل دلخواه مربعی و یا لوزی برش می دهیم.

باسلوقسپس  در این مرحله باسلوق را در ظرف مناسب می چینیم و ان را در یخچال استراحت می دهیم تا خنک شود و ان را بعنوان شیرینی برای عید نوروز و یا در مجالس و مهمانی ها استفاده می کنیم.

نوش جان شما عزیزان هاراجی.

باسلوق

آخرین آموزش ها
برترین ها